Blok Operacyjny

Lokalizacja
ul. 800-lecia 26
38-500 Sanok

Telefony
Kierownik / Pielęgniarka Oddziałowa – 13 46 56 252
Dyżurka pielęgniarek / Sala Wybudzeniowa – 13 46 56 152
Sekretariat / Pokój Lekarski – 13 46 56 323
Pokój Anestezjologów – 13 46 56 110

Kierownik Bloku Operacyjnego: lek. Jacek Wrótniak – specjalista chirurgii ogólnej
p.o. Pielęgniarka Koordynująca: mgr Agata Benedyk-Wojtowicz – specjalista pielęgniarstwa operacyjnego

Sekretarka: Dorota Wojewoda

Możliwości diagnostyczne i leczenie

Blok Operacyjny stanowi wydzieloną, zamkniętą komórkę organizacyjną szpitala. Dostępny jest tylko dla osób bezpośrednio zaangażowanych w wykonywanie zabiegów operacyjnych. Usytuowanie Bloku Operacyjnego pozwala na szybką komunikację ze:
– Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym
– Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii
– Zakładem Diagnostyki Obrazowej
– Punktem Sterylizacji
– Zakładem Analityki
– Zakładem Mikrobiologii
– Pracownią Serologii Transfuzjologicznej z Bankiem Krwi

Blok Operacyjnych jest utrzymywany w pełnej gotowości do natychmiastowego wykonania zabiegów operacyjnych o każdej porze dnia i nocy z niezbędną, pełną obsadą. Planowane zabiegi operacyjne odbywają się według ustalonego harmonogramu. Operacje wykonywane są przez specjalistów poszczególnych oddziałów.

Blok Operacyjny dysponuje 5 salami operacyjnymi, które wyposażone są w nowoczesną aparaturę medyczną, pozwalającą na wykonywanie specjalistycznych operacji z zakresu:
• Chirurgii Naczyniowej (operacje tętniaków, pomostowanie naczyń w zakresie kończyn dolnych, ostre niedokrwienia kończyn, przetoki A-V),
• Chirurgii Ogólnej (laparoskopowe operacje usunięcia pęcherzyka żółciowego, operacje chorób pęcherzyka i dróg żółciowych, niedrożności jelit, guzy jelit, operacje tarczyc, wycinanie zmian tkanek miękkich, choroby proktologiczne)
• Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej (endoprotezoplastyka stawów biodrowych, artroskopie stawów barkowych i skokowych, zespolenia złamań kończyn)
• Urologii (operacje guzów nerek, kamicy moczowej, nowotwory pęcherza i prostaty, operacje stulejki i wodniaków)
• Laryngologii
Wszystkie sale operacyjne wyposażone są w system klimatyzacji z nawiewem laminarnym, a ich ściany pokryte są okładziną ze stali nierdzewnej, co gwarantuje najwyższy standard czystości mikrobiologicznej. Stanowiska do operacji oświetlają nowoczesne, bezcieniowe lampy operacyjne z tzw. jednostką centralną i satelitą, sale wyposażone są w kamery i tory wizyjne, które umożliwiają bezpośredni podgląd pola operacyjnego na dużym ekranie na sali operacyjnej,
Blok Operacyjny wyposażony jest w aparaturę medyczną najwyższej klasy w tym m.in:
• Aparat RTG z ramieniem C – (wykorzystywane do zabiegów ortopedycznych ),
• Diatermie chirurgiczne z możliwością użycia argonu,
• Kolumny laparoskopowe umożliwiające swobodne rozmieszczenie aparatury na półkach oraz narzędzia do operacji wideoskopowych (chirurgicznych, ortopedycznych i urologicznych i laryngologicznych)
• laser holmowy, do rozbijana kamieni w drogach moczowych
• nowoczesną aparaturę anestezjologiczną, monitorującą funkcje życiowe pacjentów oraz głębokość narkozy.

Blok Operacyjny zapewnia również nadzór poznieczuleniowy na 5 wydzielonych stanowiskach na Sali wybudzeń

PERSONEL
W Bloku Operacyjnym zatrudniony jest wysoko wykwalifikowany personel medyczny posiadający kursy kwalifikacyjne, specjalizacje z zakresu pielęgniarstwa operacyjnego oraz w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki medycznej.
Wysoko wyszkolona kadra medyczna, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym gwarantuje dokładność, fachowość i bezpieczeństwo świadczonych usług.