Aplikacja telefoniczna „NA POMOC PODKARPACIE”

W przypadku nagłej choroby lub wypadku osoby wzywające pomocy często są zdenerwowane, działają w stresie i napięciu. Bywa, że na miejscu zdarzenia panuje chaos, a nawet panika. W takich sytuacjach występują trudności z szybkim przekazaniem niezbędnych danych do podjęcia skutecznej akcji ratunkowej – miejsca zdarzenia/zachorowania, drogi dojazdu do chorego czy rodzaju problemu zdrowotnego.

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie we współpracy z firmą PGnet Piotr Gryniewicz stworzyła aplikację telefoniczną, dzięki której w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia możemy błyskawicznie powiadomić Pogotowie Ratunkowe w obszarze województwa podkarpackiego. Funkcjonuje ona na terenie działania Dyspozytorni Medycznej w Sanoku obsługującej powiaty: sanocki, leski, bieszczadzki i brzozowski, w tym rejony turystyczne – Bieszczady i Jezioro Solińskie.
Aplikacja o nazwie „Na Pomoc Podkarpacie” pozwala dyspozytorowi medycznemu szybko i precyzyjnie – z dokładnością do jednego metra – zlokalizować osobę wzywającą pomocy. Dzięki niej ratownicy medyczni będą mogli znacznie szybciej dotrzeć do osoby poszkodowanej. Także wszystkie dane wprowadzone do aplikacji, jak np. imię i nazwisko, numer telefonu, to czy osoba jest niesprawna ruchowo lub niesłysząca, automatycznie uwidacznia się w karcie wyjazdowej.
Bezpłatną aplikację można pobrać ze sklepu Google Play. Działa ona na telefonach z systemem android, a jedyne wymagania to włączony moduł GPS i transmisja danych. Po zainstalowaniu należy jednorazowo wprowadzić swoje dane do aplikacji. Program jest niezwykle prosty w obsłudze. Z chwilą jego uruchomienia – gdy włączony jest GPS i transmisja danych – charakterystyczna pinezka znana z map Google powinna zaświecić się na zielono. Po jej naciśnięciu program automatycznie łączy się z numerem alarmowym 999, a dyspozytor po kilku sekundach zna dane i dokładną lokalizację osoby wzywającej pomocy.

Zachęcamy wszystkich do zainstalowania aplikacji, szczególnie osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą oraz turystów odwiedzających Bieszczady.

Przypominamy, że aplikacji używamy wyłącznie w stanach zagrożenia zdrowia lub życia.