Święto malarskie „Sztuka pomaga w leczeniu”

Dnia 22.06.2010 r. odbyła akcja malarska „Sztuka pomaga w leczeniu” („4-Nation PaintFest”) zorganizowana przez „The Foundation for Hospital Art” (FFHA, Scott Feight), Urząd Miejski w Sanoku, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Jana Grodka w Sanoku i Sanocki Dom Kultury. W trakcie imprezy mieszkańcy Sanoka, Humennego (Słowacja) i Drohobycza (Ukraina) oraz członkowie amerykańskiej fundacji FFHA i pracownicy Konsulatu Generalnego USA w Krakowie wykonali 15 wieloczęściowych obrazów. Gotowe prace otrzymały trzy placówki medyczne:
– Szpital Specjalistyczny w Sanoku
– Szpital im. A. Leňa w Humennem
– Szpital Dziecięcy w Drohobyczu
Obrazy upiększyły pomieszczenia w których przebywają chorzy.

Impreza w Sanoku była częścią międzynarodowej charytatywnej akcji plastycznej, która połączyła społeczności wielu krajów (Hiszpania, Irlandia, USA, Brazylia, Japonia, Słowacja, Wielka Brytania, Ukraina, Polska) we wspólnym celu… aby zapewnić komfort oraz okazać troskę i miłość osobom wymagającym leczenia szpitalnego. Od 1975 roku blisko 39 000 obrazów zostało podarowanych przez FFHA dla ponad 2000 szpitali z 194 krajów całego świata.

Człowieka chorego w cierpieniach nic tak nie wspiera – poza naukową, techniczną sferą medyczną – jak atmosfera współczucia i troski, co najlepiej przekazuje i wyraża sztuka.