Dzieje lecznictwa na terenie Ziemi Sanockiej w latach 1485-2012

W marcu 2012 r. ukazało się drugie, rozszerzone wydanie „Zarysu dziejów lecznictwa na terenie Ziemi Sanockiej w latach 1485-2012”. Publikacja składa się z 23 rozdziałów, które opracowało 25 autorów. Wśród nich wiodącą rolę odegrał znany sanocki historyk Edward Zając. Książka ilustrowana jest zdjęciami pochodzącymi z XIX i XX wieku. Została wydana w związku z dwudziestą rocznicą powstania „Sanockiej Fundacji Ochrony Zdrowia”, dzięki inicjatywie mgr Józefa Baszaka.

Książka opisuje wielowiekowe dzieje sanockiej służby zdrowia, m.in. pierwsze placówki szpitalne (Szpital św. Ducha w Sanoku – 1485 r., Szpital Powszechny w Sanoku – 1795 r., „Stary szpital” przy ul. Konarskiego – 1879 r., „Nowy szpital” przy ul. 800-lecia – 1964 r.), przytułki dla kalek i ubogich, apteki (pierwszy opis sanockiej apteki – 1563 r.), pomoc doraźną, duszpasterstwo szpitalne, lotnicze pogotowie ratunkowe (śmigłowiec sanitarny stacjonuje w Sanoku od 1974 r.), dawne i współczesne pielęgniarstwo (pierwsza wzmianka o sanockich siostrach miłosierdzia pochodzi z 1879 r.), pracę felczerów i akuszerek, analitykę medyczną (rozwija się od lat 50-tych XX w.), serologię, rehabilitację, mikrobiologięi edukację medyczną.

Przed oczami czytelnika – na ponad 300 stronach – przewijają się barwne sanockie postacie i kolejno powstające lokalne instytucje zdrowotne. A wszystko to na tle bogatej społeczno-historycznej panoramy Ziemi Sanockiej, włącznie z okresami wojen i zaborów.

Jeden z rozdziałów publikacji poświęcony został wolontariuszom i działaczom Fundacji oraz darczyńcom i sponsorom, którzy wspierali rozwój sanockiej służby zdrowia na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Miłej lektury! Historia magistra vitae est!